Cykloturistika

Doporučené cyklotrasy v okolí Chalupy Doubice

01. Kyjov – Stará Doubická cesta – Zadní Doubice – Kyjovské údolí – Kyjov

Krátká a pohodlná okružní trasa romantickým Kyjovským údolím, tedy kaňonem říčky Křinice. Stezka vede od půvabných lidových staveb v Kyjově okolo Kyjovské přehrady až k odbočce na tzv. Starou Doubickou cestu. Po této cestě se okolo Richterovy boudy dostaneme až ke kamenné Vlčí desce a pěšímu přechodu v Zadní Doubici, odkud vjíždíme do Kyjovského údolí. V soutěsce říčky Křinice mineme pamětní desky MUDr. Hilleho a bratří Bienertů, Turistický most, Kyjovský hrádek a dojedeme zpět do Kyjova.

Typ trasy trasa v Českém Švýcarsku
Časová náročnost 2 h
Délka trasy 25 km
Výchozí bod Kyjov

 


02. Jetřichovice – Dolský mlýn – Kamenická Stráň – Růžová – Janov – Hřensko – Mezní Louka – Vysoká Lípa – Jetřichovice

Trasa vede z Jetřichovic krásným skalnatým údolím podél toku Jetřichovické Bělé k jejímu ústí do Kamenice v soutěsce u Dolského mlýna. Následuje prudké stoupání neupravenou lesní cestou, nahoře odbočíme vpravo po rovině na skalní terasu s výhledem do soutěsky Kamenice pod Dolským mlýnem. Z lesa vjíždíme do Kamenické Stráně (vesnická památková zóna) a pokračujeme opět lesem kolem Růžovského vrchu do obce Růžová (nad obcí Pastevní vrch s výhledem). Otevřeným terénem dojedeme po silnici do Janova a dále nás čeká sjezd lesem do Hřenska. Návrat do Jetřichovic po frekventované, ale krásné silnici přes Mezní Louku a Vysokou Lípu.

Typ trasy trasa v Českém Švýcarsku
Časová náročnost 3 h
Délka trasy 30 km
Výchozí bod Jetřichovice

 


03. Na Tokání – Jetřichovice – Vysoká Lípa – Česká silnice – Na Tokání

Středně obtížná trasa nás provede od horských chat Na Tokání přes obec Jetřichovice až k jedinečnému architektonickému komplexu ve Vysoké Lípě. Od srubů Na Tokání se vydáme k bývalé hájence Saula, nyní informačnímu středisku národního parku, a dále po silnici okolo Zámečku a reliéfů trpaslíků v Rynarticích až do ústřední obce Českého Švýcarska Jetřichovic. Trasa dále pokračuje do vesnické památkové rezervace ve Vysoké Lípě, odkud odbočuje po České silnici a Táborovým dolem zpět na Tokáň.

Typ trasy trasa v Českém Švýcarsku
Časová náročnost 2 h
Délka trasy 22 km
Výchozí bod Na Tokání

 


04. Krásná Lípa – Kyjovské údolí – Kopec – Brtníky – Vlčí Hora – Krásná Lípa

Pohodlná kratší okružní trasa vede z Krásné Lípy po silnici podél říčky Křinice do Kyjova, kde je k vidění mnoho krásných podstávkových domů, dále pokračujeme po cyklostezce Kyjovským údolím po proudu Křinice až k Brtnickému mostu. Zde se vydáme vpravo proti toku Brtnického potoka krásným údolím do osady Kopec, občerstvit se můžeme ve výletní restaurací U Vyskočilů. Pokračujeme do Brtníků a po silnici zvlněným lesnatým krajem do obce Vlčí Hora (možnost výstupu na stejnojmenný kopec s rozhlednou na vrcholku) a přes Zahrady, kde je k vidění unikátní geologická mapa, se vracíme po silnici do Krásné Lípy.

Typ trasy trasa v Českém Švýcarsku
Časová náročnost 2 h
Délka trasy 21 km
Výchozí bod Krásná Lípa

 


05. Krásná Lípa – Kyjovské údolí – Hinterhermsdorf – Weifberg – Zlodějská cesta – Tanečnice – Mikulášovice – Brtníky – Vlčí Hora – Krásná Lípa

Celodenní přeshraniční trasa začíná v Krásné Lípě, vede nejprve po rovině Kyjovským údolím do Zadní Doubice (hraniční přechod pro pěší a cyklisty), pak strmě stoupá lesy vzhůru do Hinterhermsdorfu, kde jsou k vidění nejkrásnější podstávkové domy v Saském Švýcarsku. Z letoviska pokračuje trasa vzhůru loukami pod zalesněný Weifberg, na kterém se nachází rozhledna. Následuje sjezd ke státní hranici a poté prudký výšlap ke Zlodějské cestě, po které dojedeme k rozhledně Tanečnici (možnost občerstvení). Z Tanečnice sjedeme po modré značce do Mikulášovic ke kostelu. Po silnici pokračujeme do Brtníků (sjezd lesem) a přes osady Vlčí Hora a Zahrady se vracíme do Krásné Lípy.

Typ trasy přeshraniční trasa
Časová náročnost 3 h
Délka trasy 36 km
Výchozí bod Krásná Lípa

 


06. Srbská Kamenice – Všemily – Líska – Jedlová – Tolštejn – Jiřetín pod Jedlovou – Horní Podluží – Dolní Chřibská – Na Tokání – Zadní Jetřichovice – Hřensko – Janov – Srbská Kamenice

Dlouhá a náročná trasa pro zdatnější cykloturisty vede ze Srbské Kamenice, odkud pokračuje směrem na Všemily, poté doprava na Kunratice (strmé stoupání) pod Větrný vrch a přes Lísku k rozcestí zvanému Křížový Buk. Z tohoto místa pokračujeme na rozcestí pod vrchem Velká Tisová, odtud na vrch Jedlová a z Jedlové zpět kolem zříceniny hradu Tolštejna do malebné vsi Jiřetín pod Jedlovou. Odtud se vracíme přes Horní Podluží a Dolní Chřibskou okolo informačního střediska Saula přes skupinu srubů Na Tokání, až dojedeme do Zadních Jetřichovic, obce zaniklé po druhé světové válce. Hlubokým dolem přes Mezní Louku pokračujeme do Hřenska, kde odbočíme na Janov a přes Růžovou se vrátíme na své východiště.

Typ trasy trasa v Českém Švýcarsku
Časová náročnost 6 h
Délka trasy 79 km
Výchozí bod Srbská Kamenice